W dniu 18 lipca 2019 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Parafią rzymskokatolicką pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy na realizację inwestycji pn. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej.

Katedra w Świdnicy to jeden z największych dolnośląskich kościołów zwany także Perłą Dolnego Śląska. W roku 1330 budowę obecnej świątyni rozpoczął książę świdnicki Bolko II. Wśród najcenniejszych ocalałych elementów średniowiecznego wyposażenia znajduje się gotycka płaskorzeźba z XV wieku ze sceną Zaśnięcia Matki Bożej (kopia Ołtarza Mariackiego). W 2017 roku Katedra Świdnicka została uhonorowana tytułem Pomnik Historii nadawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

zrzutka grafika1

W ramach realizacji projektu Beneficjent zaplanował szereg prac rewitalizacyjnych i konserwatorskich dot. m.in. malowideł na ścianach i sklepieniach kościoła, wielkoformatowych obrazów sztalugowych oraz katedralnych rzeźb. Poddane konserwacji obiekty zostaną także zdigitalizowane i zaprezentowane szerszej publiczności w ramach multimedialnego przewodnika elektronicznego oraz serwisu, tzw. Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej. Czas realizacji inwestycji przewidziany jest do 30 czerwca 2022 r.

Projekt, pt. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 17 mln zł ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wynosi około 20 mln zł.

zrzutka grafika2

Obecnie trwa remont nawy głównej w Katedrze Świdnickiej. Po zamontowaniu rusztowań rozpoczęto zdejmowanie obrazów i figur, które trafią do pracowni konserwatorskich.

Postępy prac konserwatorskich można śledzić na stronie internetowej: http://www.katedra.swidnica.pl/remont-nawy-glownej2/

Trwający, długo wyczekiwany remont katedry nie uwzględnia w dalszym ciągu renowacji ołtarza głównego. Niezbędna do odnowienia pięknego ołtarza kwota wynosi ok. 6 mln. Bez wsparcia ludzi dobrej woli remont katedry, choć trwa i przywróci jej bardzo wiele utraconego blasku, nie będzie zgodny z oczekiwaniami wielu parafian, mieszkańców Świdnicy i odwiedzających nasze miasto. Dlatego ośmielamy się prosić o wsparcie gruntownego remontu ołtarza katedralnego, który stanowi serce gotyckiej świątyni.

baner strona katedralna

Osoby, instytucje chcące wesprzeć historyczny remont katedry ratujący ją dla przyszłych pokoleń mogą dokonać wpłaty:

Santander Bank Polska‎ Oddział Świdnica 24 1090 2369 0000 0006 0200 1960

Odbiorca: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława i św. Wacława, pl. św. Jana Pawła II, 58-100 Świdnica

Istnieje również możliwośc wsparcia remontu poprzez portal zrzutka.pl, link poniżej:

Wszystkim Ofiarodawcom składamy staropolskie „Bóg zapłać” i zapewniamy o naszej modlitwie w intencji Dobrodziejów.