Relacja z XIV Pielgrzymki młodzieży maturalnej diecezji świdnickiej na Jasną Górę 16 marca 2018 r.

XIV Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Świdnickiej zgromadziła w piątek, 16 marca na Jasnej Górze ok. 2 tys. osób. Wraz z młodzieżą przybył pasterz diecezji – bp Ignacy Dec, a także katecheci świeccy i duchowni, grono rodziców, dyrekcje szkół i nauczyciele. „Zwykle towarzyszy nam hasło danego roku duszpasterskiego, które w tym roku brzmi: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” – podkreśla ks. Marek Korgul, dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Według zgłoszeń w recepcji, w spotkaniu wzięło udział 24 kapłanów, 19 katechetów świeckich oraz 5 sióstr zakonnych. Jak każdego roku pielgrzymka została zorganizowana przez Wydział Katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej.

O godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Młodzież powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry: „Przyjechaliście tutaj, aby połączyć rozum i wiarę, rozum – to, co zdobyliście przez tyle lat nauczania i wiarę – zaufać, zaufać bez reszty Maryi”. W homilii do maturzystów bp Ignacy Dec mówił m.in.: „Bez pomocy Ducha Świętego nie wiemy, kim jesteśmy. Bez pomocy Ducha Świętego nie znamy sensu życia. Żebyś wiedział, po co żyjesz, żebyś potrafił zinterpretować bieg wydarzeń, które się na twoich oczach dzieją, nawet tych zaskakujących, żebyś odkrył sens tych wydarzeń, to jest potrzebne wsparcie Ducha Świętego. Dlatego, kto się otwiera na Ducha Świętego, ten ma w głowie bardziej wszystko uporządkowane”. „Pamiętajcie, że bez pomocy Ducha Świętego nie można się dobrze modlić, nie można wierzyć, nie można czynić dobrze, nie można wygrać życia” – podkreślił biskup Dec. W liturgię słowa włączyli się maturzyści z II LO im. ks. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu. Oni też w imieniu wszystkich obecnych oddali się pod opiekę Matki Bożej.

Na zakończenie Mszy św. Maturzyści Diecezji Świdnickiej oddali się w opiekę Matce Bożej Jasnogórskiej. Następnie Biskup świdnicki dokonał zawierzenia młodzieży maturalnej Matce Bożej.

Po Mszy św. miała miejsce konferencja, którą wygłosił ks. Piotr Gołuch, wicedyrektor Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy i diecezjalny duszpasterz powołań. Ks. Piotr przekonywał młodzież, iż: powołanie jest przekonaniem, że Pan Bóg ma każdego zaplanowaną drogę dojścia do nieba. Drogę, która daje szczęście. „Bóg chce, żebyś ty był szczęśliwy. Bóg, którego znasz albo możesz poznać, chce, żebyś był szczęśliwy czy szczęśliwa. Nie chce, żebyś cierpiał. Cierpienie jest konsekwencją grzechu i jest tylko przejściowe, bo w niebie nie będzie cierpienia” - wyjaśniał. Dał też przykłady powołania nie tylko do małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego, ale przede wszystkim do miłości, która daje człowiekowi siłę.

Ostatnim punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa, która ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne odbyła się w auli o. Kordeckiego. Młodzież w skupieniu przeżyła Drogę Krzyżową. Rozważania i śpiew w tym roku prowadzili maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego w Bielawie wraz z katechetami: ks. Kamilem Pawlikiem i ks. Łukaszem Kopczyńskim.

Na zakończenie ks. Marek Korgul – dyrektor Wydziału Katechetycznego – podziękował księdzu Biskupowi, dyrektorom szkół, katechetom duchownym, zakonnym i świeckim, nauczycielom i wychowawcom, a także młodzieży za przybycie i gorliwe uczestniczenie w pielgrzymce. Ks. Biskup udzielił wszystkim pielgrzymom pasterskiego błogosławieństwa.

ks. Damian Mroczkowski

Źródło: Biuro prasowe Jasnej Góry, Gość Świdnicki

Zdjęcia z pielgrzymki można zobaczyć na stronie:

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za przybycie i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na pielgrzymkę następującym kapłanom, katechetom świeckim, i siostrom zakonnym:

1. ks. Antosiak Paweł

17. Wasiek Beata
  18. Wirth Marek
  19. Wolińska Aneta

Na Jasną Górę przybyła młodzież z następujących szkół diecezji świdnickiej:

1. Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bielawie
  2. Zespół Szkół w Bielawie
  3. Zespół Szkół i Placówek im. W. Witosa w Bolkowie
  4. Zespół Szkół Ogólnokształcących I LO im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej
  5. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Bystrzycy Kłodzkiej
  6. I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie
  32. Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich
  33. Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich
  34. Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie

Organizatorzy bardzo dziękują dyrekcjom szkół za umożliwienie wyjazdu młodzieży na doroczną pielgrzymkę.

© 2017 Diecezja Świdnicka. Wszelkie prawa zastrzeżone.
To nie więcej niż kilka minut. Wykonamy przelew środków. Niezwłocznie po akceptacji wniosku. Złóż wniosek o pożyczkę. Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut, a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku. MoneyMan to marka należąca do ID Finance, firmy FinTech, której flagowy produkt to pożyczki online