Relacja z VIII Pielgrzymki Maturzystów diecezji świdnickiej na Jasną Górę

16 marca 2012 r.

VIII DIECEZJALNA PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ 16 marca 2012 r.

Mszą św. pod przewodnictwem ks. biskupa Adama Bałabucha w kaplicy Cudownego Obrazu rozpoczęła się VIII Pielgrzymka młodzieży maturalnej na Jasną Górę. Na zaproszenie Księdza Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca przybyło 1457 uczniów klas maturalnych diecezji świdnickiej

Według zgłoszeń w recepcji w spotkaniu wzięło udział 22 kapłanów, 22 katechetów świeckich oraz 5 sióstr zakonnych.

Wraz z młodzieżą na Jasną Górę przybyło 3 dyrektorów szkół oraz blisko 50 nauczycieli i wychowawców, którzy przybyli na Jasną Górę ze swoimi uczniami.

Jak każdego roku pielgrzymka została zorganizowana przez Wydział Katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej.

O godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bpa Adama Bałabucha. Młodzież powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Dokonaliście wspaniałego wyboru, aby tak ważne wydarzenie w waszym życiu tu omodlić, o nim podyskutować, porozmawiać z Maryją, wybrać właściwą drogę” – powiedział.

W homilii bp Adam Bałabuch mówił do młodzieży o Bożej miłości. „Jedyną sensowną odpowiedzią na Bożą miłość jest umiłowanie Boga, a w Nim każdego człowieka. Dlaczego jedynie taka odpowiedź jest sensowna? Bo Bóg zaszczepił w naturę ludzką pragnienie, żeby człowiek kochał, ale także żeby był kochany – mówił kaznodzieja – Przejawem realizowania odpowiedzi na Boże wezwanie do życia w komunii miłości są z naszej strony chociażby modlitwa i czyn”. „Aby miłość była pełna życie modlitwy powinno iść w parze także z dawaniem świadectwa poprzez czyn, gdyż miłość musi wyrażać się właśnie w naszej postawie. W tym wszystkim co czynimy na co dzień. Jesteśmy za mali, żeby dosięgnąć Boga i ogarnąć Go w miłości. Serce nasze jest za małe, żeby kochać braci tak, jak Bóg ich kocha. Poczucie tej małości nie zwalnia nas jednak od praktykowania tej miłości na co dzień, od świadczenia jej w każdej chwili, w każdym miejscu” – tłumaczył biskup. „Trzeba dziękować Panu Bogu, że jest jeszcze bardzo dużo szlachetnej młodzieży, która potrafi wyrażać w swoim życiu tę szlachetną i prawdziwą miłość do Pana Boga i drugiego człowieka. Jest dużo szlachetnej młodzieży, która świadczy swoją postawą o tej podwójnej miłości – wskazał bp Adam Bałabuch – Młodzi potrafią być szlachetni i są szlachetni, i potrafią wyczuć, gdzie jest świętość, i czego trzeba bronić”.

Po Mszy św. maturzyści wysłuchali konferencji ks. dr Janusza Michalewskiego oraz bpa Adama Bałabucha, a później uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Wałach jasnogórskich.

Pielgrzymka zakończyła się na Wałach jasnogórskich, gdzie maturzyści przeżyli Drogę Krzyżową, którą przygotowała młodzież z pomocą ks. Jakuba Górskiego z Żarowa.

Na zakończenie ks. Marek Korgul – dyrektor Wydziału Katechetycznego - podziękował księdzu Biskupowi, duszpasterzowi młodzieży, dyrektorom szkół, katechetom duchownym, zakonnym i świeckim, nauczycielom i wychowawcom, a także młodzieży.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za przybycie i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na pielgrzymkę następującym kapłanom, katechetom świeckim, i siostrom zakonnym:

1. ks. Adamski Krzysztof

20. Walendzik Anna

21. Wilk Małgorzata

22. Ziubrzycka Monika

Na Jasną Górę przybyła młodzież z następujących szkół diecezji świdnickiej:

1. Zespół Szkół w Bielawie
  2. Zespół Szkół Agrobiznesu w Bolkowie
  3. Zespół Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie
  4. I LO w Bystrzycy Kłodzkiej
  5. Zespół Szkół Ponadg. w Bystrzycy Kł.
  6. Zespół Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie
  7. Zespół Szkół w Głuszycy