Relacja z X jubileuszowej Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę

X Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę – 28 marca 2014 r.

X Jubileuszowa Pielgrzymka młodzieży maturalnej na Jasną Górę rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem ks. biskupa Ignacego Deca w kaplicy Cudownego Obrazu. Na zaproszenie Księdza Biskupa Świdnickiego przybyło ok. 2 tys. uczniów klas maturalnych diecezji świdnickiej

Według zgłoszeń w recepcji, w spotkaniu wzięło udział 19 kapłanów, diakon, 19 katechetów świeckich oraz 5 sióstr zakonnych. Wraz z młodzieżą przybyło 4 dyrektorów szkół, blisko 40 nauczycieli i wychowawców oraz burmistrz Strzegomia. Jak każdego roku pielgrzymka została zorganizowana przez Wydział Katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej.

O godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem młodzież powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Dzisiejsza pielgrzymka to nie tylko utyskiwanie: matura niedługo. Nie, kochani, matura owszem będzie i zdacie ją, natomiast trzeba pomyśleć szerzej, trzeba najpierw podziękować za tak wiele łask, za życie, za tych, którzy do tej matury was doprowadzili, za ich nieprzespane noce, za ich wielkie serca. Wszystkim dziękujemy i modlimy się za nich” – powiedział.

W homilii bp Ignacy Dec mówił do młodzieży: „Droga młodzieży Bóg nas woła do siebie, nasze miejsce jest przy Nim, jeżeli od Boga odejdziemy to wpadamy w chaos, wpadamy w nieszczęście. Po co mamy wracać? Co ma nam Bóg do zaoferowania? Z pewnością w pierwszym rzędzie nie pieniądze, nie jedzenie, nie fortunę, a nawet nie zdrowie fizyczne, ale w pierwszej kolejności przebaczenie, oczyszczanie z grzechów. Człowiek sam z siebie nie może się bowiem uwolnić od grzechów, od winy. Nawet nasi najlepsi sprawdzeni przyjaciele, psychologowie, lekarze, doradcy nie mają takiej mocy, by nas oczyścić z grzechów. Bóg sobie zarezerwował uwalnianie człowieka od grzechu” – podkreślił w homilii bp Ignacy Dec. „Czy jednak jest nam potrzebne to duchowe oczyszczenie, czy świadomość grzechu, poczucie winy nie jest przypadkiem jakąś chorobą psychiczną, jakąś neurozą, z której można i trzeba się wyleczyć środkami naturalnymi? Owszem tak nam dzisiaj chcą wmówić. Są tacy psychologowie, psychiatrzy, nawet wychowawcy, którzy twierdzą, że jesteśmy w porządku, że nie mamy żadnych grzechów, w związku z tym, nie ma potrzeby zaprzątać sobie głowy jakimś Bogiem. (...) Droga młodzieży pamiętajmy, że poczucie winy, świadomość grzechu nie jest czymś nienormalnym, ale jest częstym i ważnym fragmentem naszego życiowego doświadczenia, które nas powinno kierować ku Bogu, by uzyskać oczyszczenie z grzechów”.

Przed błogosławieństwem maturzyści oddali się w opiekę Matce Bożej Jasnogórskiej, zaś bp Ignacy Dec zawierzył ich Maryi. Po Mszy św. maturzyści wysłuchali konferencji ks. Krzysztofa Iwaniszyna – ojca duchownego z WSD w Świdnicy. Następnie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, którą prowadziła młodzież przygotowana przez ks. Pawła Dancewicza i ks. Michała Zwierzynę z Wałbrzycha.

Na zakończenie ks. Marek Korgul – dyrektor Wydziału Katechetycznego – podziękował księdzu Biskupowi, dyrektorom szkół, katechetom duchownym, zakonnym i świeckim, nauczycielom i wychowawcom, a także młodzieży za przybycie i gorliwe uczestniczenie w pielgrzymce.

Zdjęcia z pielgrzymki można zobaczyć na stronie:

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za przybycie i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na pielgrzymkę następującym kapłanom, katechetom świeckim, i siostrom zakonnym:

ks. Antosiak Paweł

Wilk Małgorzata

Wolińska Aneta

Ziubrzycka Monika

Na Jasną Górę przybyła młodzież z następujących szkół diecezji świdnickiej:

1. BIELAWA - Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego
  2. BIELAWA - Zespół Szkół w Bielawie
  3. BYSTRZYCA KŁODZKA - Zespół Szkół Ogólnokształcących I LO im. Powstańców Śląskich
  4. BYSTRZYCA KŁODZKA - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Sylwestra Kaliskiego
  5. DZIERŻONIÓW - II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II