IX Pielgrzymka Maturzystów diecezji świdnickiej na Jasną Górę

Relacja z IX Pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę 15 marca 2013 r.

„Trwajcie mocni w wierze”, to temat pielgrzymkowej katechezy maturzystów z diec. świdnickiej, przybyłych na Jasną Górę w piątek, 15 marca br. Pielgrzymowaniu młodych ludzi towarzyszyło przenikliwe zimno, w Częstochowie temperatura w najcieplejszym momencie dnia osiągnęła -3 stopnie, a odczucie chłodu potęguje jeszcze zimny wiatr. Mimo to w drogę na Jasną Górę wybrało się ok. 2 tys. maturzystów.

Katecheci przygotowują młodych ludzi do tego, by nie tylko egzamin maturalny, ale całą swoją przyszłość łączyli z Matką Najświętszą, i to szczególnie w tym charakterystycznym miejscu dla naszej Ojczyzny, jakim jest Jasna Góra. Bardzo dużo młodych ludzi potem tu wraca. Jasna Góra odgrywa rolę niezaprzeczalną w życiu narodu i każdego człowieka”.

O godz. 11.00 Mszę św. w intencji maturzystów ze Świdnicy odprawił w Kaplicy Matki Bożej biskup pomocniczy diecezji świdnickiej bp Adam Bałabuch. W kaplicy przywitał pielgrzymów, o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry: „na czas nauki i przygotowania do egzaminu dojrzałości życzę wam szczególnego światła Ducha Świętego” – mówił, witając maturzystów.

„Cieszę się z waszej obecności, droga młodzieży, że czujecie w sercu taką potrzebę, aby przyjść tutaj do Maryi, do Matki. Myślę, że nie z obawy przed egzaminem, ale z potrzeby serca, z miłości do Chrystusa i jego Matki” – mówił we wstępie do Mszy św. bp Adam Bałabuch. „Wielu z was pragnie zapewne zbudować autentyczne przyjaźnie, zaznać prawdziwej miłości, stworzyć trwałą rodzinę, zdobyć wymarzony zawód i pracę, osiągnąć po prostu to, co da gwarancję jasnej i szczęśliwej przyszłości. Chrystus jedynie daje tę gwarancję, daje gwarancję jasnej i szczęśliwej przyszłości” – wskazywał w homilii bp Adam Bałabuch. Dodał, że bez Chrystusa nie da się zbudować jasnej i szczęśliwej przyszłości:

„Eucharystia, w której uczestniczymy tutaj, w Domu Matki, przed Obrazem Jasnogórskiej Maryi, będzie dla nas mocą i siłą w naszej codzienności, w naszym zmaganiu się i z nauką w szkole, a także i w tym zmaganiu się o swoje człowieczeństwo, o swoje chrześcijaństwo. By się nie pogubić, by wytrwać na właściwej drodze, by nie dać się zwieść, by nie pójść czasami tą łatwiejszą drogą, która jednak donikąd prowadzi – wskazywał bp Bałabuch – Dlatego głęboko przeżyjcie tutaj, w tym jasnogórskim sanktuarium to spotkanie z Chrystusem i Jego Matką”.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele młodzieży dokonali Aktu Oddania maturzystów diec. świdnickiej opiece Matki Bożej Jasnogórskiej, a bp Adam Bałabuch zawierzył młodych Królowej Polski.

Po Mszy św. w Sali o. Kordeckiego konferencję dla młodzieży wygłosił red. Robert Tekieli. Było to bardzo ciekawe świadectwo o działaniu Pana Boga w życiu prelegenta, którego maturzyści wysłuchali z dużą uwagą. Oprócz świadectwa pana redaktora świadectwem o skuteczności Boga w swoim życiu podzieliły się dwie towarzyszące mu osoby.

Pielgrzymka zakończyła się na Wałach jasnogórskich, gdzie maturzyści przeżyli Drogę Krzyżową. Ciekawe rozważania wraz ze śpiewami przygotowała młodzież męska z Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu pod kierunkiem p. Tomasza Nochowicza.

Na zakończenie ks. Biskup podziękował wszystkim za przybycie, życzył bezpiecznego powrotu do domów i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Bardzo dziękujmy ks. Mateuszowi Szwedowi i katechetom z parafii św. Anny w Ząbkowicach za pomoc w organizowaniu Pielgrzymki.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za przybycie i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na pielgrzymkę następującym kapłanom, katechetom świeckim i siostrom zakonnym:

ks. Bardas Sebastian

Wawrzyniak Andrzej
Wolińska Aneta
Ziubrzycka Monika

Na Jasną Górę przybyła młodzież z następujących szkół diecezji świdnickiej:

BIELAWA - Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

BIELAWA - Zespół Szkół w Bielawie

BOLKÓW - Zespół Szkół Agrobiznesu im. W. Witosa

BYSTRZYCA KŁODZKA - Zespół Szkół Ogólnokształcących I LO im. Powstańców Śląskich

BYSTRZYCA KŁODZKA - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Sylwestra Kaliskiego

DZIERŻONIÓW - II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II