Komunikat Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski na Światowy dzień Migranta i Uchodźcy - niedziela 14 I - informacja dotycząca użycia okolicznościowego formularza Mszy Św.

Pro memoria

Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski

obchodów 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

W łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i całym Kościołem katolickim, dnia 14 stycznia br., w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, będziemy obchodzili 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Przypominamy, że w Mszale Rzymskim przewidziana jest możliwość użycia formularza „Mszy za uchodźców i wygnańców” (Mszał Rzymski, s. 161’’-162’’) „na polecenie lub za zgodą biskupa diecezjalnego” (zob. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, nr 373-374).

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy jest dobrą okazją, aby skorzystać z tej możliwości, na co zgodę wyrazili wszyscy biskupi diecezjalni w Polsce.

Pamiętajmy w modlitwie o Polakach na emigracji. Otoczmy modlitwą także tych, którzy przybyli do naszego kraju zza wschodniej granicy oraz migrantów i uchodźców na całym świecie, szczególnie ofiary konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

W nawiązaniu do powyższego pro memoria Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski informujemy, że JE ks. bp Ignacy Dec, Biskup Świdnicki wyraził zgodę na możliwość użycia formularza "Mszy za uchodźców i wygnańców"  w niedzielę 14 stycznia br. w kościołach diecezji świdnickiej

ks. Krzysztof Ora