Relacja z XIII Pielgrzymki młodzieży maturalnej diecezji świdnickiej na Jasną Górę 17 marca 2017 r.

17 marca 2017 r.

XIII Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Świdnickiej zgromadziła w piątek, 17 marca na Jasnej Górze ok. 2 tys. osób. Wraz z młodzieżą przybył bp diecezji Ignacy Dec, a także katecheci świeccy i duchowni, grono rodziców, dyrekcje szkół i nauczyciele.

„Zwykle nam towarzyszy hasło danego roku duszpasterskiego, które w tym roku brzmi: „Idźcie i głoście” w kontekście zakończonych Światowych Dni Młodzieży, kiedy papież zachęcał, by „zejść z wygodnej kanapy” i „włożyć parę butów”. Jest to dla tej młodzieży, która kończy szkołę i zaczyna dalszą drogę życia, dobre ukierunkowanie na przyszłość, uświadomienie jej, że jest potrzebna dzisiaj Panu Bogu i Kościołowi” – podkreśla ks. Marek Korgul, dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Według zgłoszeń w recepcji, w spotkaniu wzięło udział 21 kapłanów, 21 katechetów świeckich oraz 4 siostry zakonne, a także dyrekcje szkół, wychowawcy i nauczyciele. Jak każdego roku pielgrzymka została zorganizowana przez Wydział Katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej.

O godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bpa Ignacego Deca. Młodzież powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry: „Przybywacie na Jasną Górę w wyjątkowym dla was czasie, to czas przygotowania do matury, ale to również czas decydowania, i niektóre wasze decyzje ukształtują wasze życie do końca. Dlatego też muszą być mądre i przemyślane, żeby niczego nie zrobić pochopnie”. W homilii bp Ignacy Dec mówił m.in.: „Siostra Faustyna napisała w „Dzienniczku” słowa, które są słowami Pana Jezusa do niej skierowanymi: ‘jeśli ty odpowiesz zaufaniem, to Ja biorę marny człowieku twoje problemy na Siebie i je rozwiązuję. A Ja mogę wszystko’. Droga młodzieży, zaufanie, zaufanie do Pana Boga, który jest Miłością (…) Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, zapamiętajmy!”. Na zakończenie Mszy św. młodzież odczytała Akt oddania się Maturzystów Diecezji Świdnickiej opiece Matce Bożej Jasnogórskiej. Następnie Biskup świdnicki dokonał zawierzenia młodzieży maturalnej Matce Bożej.

Po Mszy św. miała miejsce konferencja, którą wygłosił ks. Arkadiusz Raczyński, wikariusz i duszpasterz młodzieży z Międzylesia. Ks. Arkadiusz przekonywał młodzież maturalną, że Pan Bóg każdemu człowiekowi chce dać nowe imię prawdziwego chrześcijanina. Zachęcał ją także do podjęcia trudu nawrócenia. Na potwierdzenie, że jest to możliwe, świadectwo złożył p. Marcin Sawicki, który po latach życia daleko od Pana Boga, nawrócił się i dziś zachęca innych ludzi do pójścia tą drogą.

Ostatnim punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Młodzież w skupieniu przeżyła Drogę Krzyżową. Rozważania i śpiew w tym roku prowadzili maturzyści z Zespołu Szkół nr 3 w Dzierżoniowie wraz z katechetami: ks. Pawłem Antosiakiem i ks. Janem Bałchanem.

Na zakończenie ks. Marek Korgul – dyrektor Wydziału Katechetycznego – podziękował księdzu Biskupowi, dyrektorom szkół, katechetom duchownym, zakonnym i świeckim, nauczycielom i wychowawcom, a także młodzieży za przybycie i gorliwe uczestniczenie w pielgrzymce. Ks. Biskup udzielił wszystkim pielgrzymom pasterskiego błogosławieństwa.

ks. Damian Mroczkowski

Źródło: Biuro prasowe Jasnej Góry, Gość Świdnicki

Zdjęcia z pielgrzymki można zobaczyć na stronie:

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za przybycie i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na pielgrzymkę następującym kapłanom, katechetom świeckim, i siostrom zakonnym:

1. ks. Antosiak Paweł
  19. Wasiek Beata
  20. Wojciechowski Tomasz
  21. Ziubrzycka Monika

Na Jasną Górę przybyła młodzież z następujących szkół diecezji świdnickiej:

1. Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bielawie
  2. Zespół Szkół w Bielawie
  3. Zespół Szkół i Placówek im. W. Witosa w Bolkowie
  4. Zespół Szkół Ogólnokształcących I LO im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej
  5. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Bystrzycy Kłodzkiej
  6. II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie
  27. Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu
  28. Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu
  29. Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich
  30. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich
  31. Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie

Organizatorzy bardzo dziękują dyrekcjom szkół  za umożliwienie wyjazdu młodzieży na doroczną pielgrzymkę.